Klubowe motto „Niepełnosprawność, w tym brak wzroku, nie jest wyrokiem, lecz początkiem nowego życia” doskonale obrazuje 20-letnią działalność Pomorsko – Kujawskiego Klubu Kultury Fizycznej. Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” w Bydgoszczy.
 
Pierwsze walne zebranie KSN „Łuczniczka” odbyło się w walentynki – 14 lutego 1997 roku. Komitet założycielski tworzyli Jadwiga Henselek, była lekkoatletka Zawiszy, Krystyna Misterek, Franciszek Herman i Andrzej Sargalski.
- Chcieliśmy kontynuować naszą działalność sportową zapoczątkowaną w Spółdzielni Niewidomych „Gryf”. Nasze poczynania wsparł zarząd okręgu Polskiego Związku Niewidomych. Ówczesna dyrektor Krystyna Krzemkowska, pokryła koszty sądowe związane z zarejestrowaniem klubu i mogliśmy wziąć się ostro do pracy – wspomina Andrzej Sargalski, kierujący Łuczniczką od 20 lat.
Początkowo sztandarowymi dyscyplinami były szachy, warcaby, brydż sportowy, kręgle klasyczne, lekkoatletyka.
- W kolejnych latach dochodziły kolejne: bowling, strzelectwo sportowe, taniec towarzyski, pływanie, nordic walking a w ostatnich latach showdown, czyli tenis stołowy dla niewidomych, triathlon, biathlon oraz turystyka krajoznawcza – wylicza Sargalski.
Klub początkowo swoją siedzibę miał przy Kujawsko – Pomorskim Polskim Związku Niewidomych na Powstańców Wielkopolskich. Od ponad 3 lat zaprasza swoich członków na Krasińskiego do Centrum Sportu Niewidomych.
- Tam mamy swoje pomieszczenia biurowe, jak również do gry w szachy, warcaby, brydża, showdown, strzelectwa czy do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Bowlingowcy trenują w kręgielni Broadway, kręglarze klasyczni w Tucholi, natomiast strzelcy korzystają też ze strzelnicy na Zawiszy – opowiada prezes.
 
Bogata oferta
Dyscypliny, jakimi zajmują się niewidomi i słabo widzącypokazują , że nie ma rzeczy dla nich niemożliwych.
- Nasi sportowcy przełamują kolejne bariery. Mamy Karolinę Rzepę, niewidomą 3-krotną brązową medalistkę MŚ w bowlingu, Władysława Wakulińskiego, medalistę ME w kręglach klasycznych czy Ewę Bosek w nordic walking. Doskonale z kulą bowlingową radziła sobie też niewidoma Mariola Maćkowiak, lecz ze względów zdrowotnych musiała przerwać karierę. Z powodzeniem czyni to słabo widząca Honorata Borawa, reprezentantka kraju, która w ostatnich latach łączyła pracę, sport i studia, Jej tematem pracy licencjackiej był właśnie nasz klub: „Rola Stowarzyszenia „Łuczniczka” w aktywizowaniu osób niewidomych i słabo widzących”, a magisterskiej: „Rola sportu w kształtowaniu jakości życia osób niewidomych i słabo widzących”. Arkadiusz Gęstwiński zdobywa medale w bowlingu, a także wraz z Grzegorzem Kłosem na strzelnicy, a w showdownie Łukasz Skąpski, który pełni też odpowiedzialną funkcję trenera kadry. Doskonale w brydżu licytuje Jerzy Zawalski, zaś w biegach brylują Tomasz Chmurzyński, medalista igrzysk paraolimpijskich i Krzysztof Badowski, dyrektor klubu – chwali się osiągnięciami prezes, który z kolei jest mocnym punktem sekcji szachowej. W triathlonie udanie zadebiutowali Badowski i Skąpski, zaś w biathlonie i nordic walking Georginia Myler.
 
Talenty z Ośrodka Braille’a
Bardzo ważną rolę w działalności klubu spełnia Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. To właśnie absolwenci tej placówki bądź aktualni uczniowie stanowią siłę KSN „Łuczniczka”.
- Z Ośrodkiem ściśle współpracujemy od wielu lat. To nasza przyszłość – podkreśla prezes.
Z „Louisa” sukcesami grają w bowling i kręgle niewidome Rzepa, Katarzyna Świątek, Magdalena Rataj, w showdown Roland Świstek, a ostatnio w zimowym zgrupowaniu uczestniczyła grupa młodych adeptów biathlonu. Prowadzone są też zajęcia z tańca towarzyskiego oraz szachów.
 
Klub może się też pochwalić organizacją wielu imprez, w różnych dyscyplinach.
- Nasze wnioski i projekty konkursowe przygotowywane pod kierunkiem dyrektora klubu Krzysztofa Badowskiego i zarządu otrzymują pozytywną ocenę, co owocuje przyznaniem dotacji z ministerstwa Sportu, Stowarzyszenia „Cross” , Olimpu, PEFRON, Urzędu Marszałkowskiego, a przede wszystkim Urzędu Miasta. To sprawia, że w ostatnich latach notujemy dynamiczny rozwój klubu. Jestem przekonany, że 3 medale na światowych imprezach i 35 krążków w krajowych czempionatach wywalczonych w minionym roku, zostaną poprawione. - zakończył Sargalski.
 
Podczas uroczystego spotkania z okazji jubileuszu medalami 20-lecia zostali wyróżnieni najlepsi zawodnicy, instruktorzy i działacze. Nagrodzono też najlepszych sportowców 2016 roku. Medale otrzymali: Honorata Borawa, Karolina Rzepa, Mirosława Malcherek, Władysław Wakuliński, Arkadiusz Gęstwiński, Tomasz Chmurzyński, Krzysztof Badowski, Jerzy Zawalski, Krystyna Misterek, Jadwiga Henselek, Ewa Iwicka, Kazimierz Fiut, Urlich Jahr, Krystian Malcherek, Franciszek Herman, Andrzej Sargalski.