Drukuj

Medale bydgoszczan. A koronawirus daleko poza podium

Rok 2020, mimo pojawienia się w Polsce i na świecie koronawirusa COVID-19, niewidomi i słabowidzący sportowcy KSN Łuczniczka Bydgoszcz, mogą uznać za udany. Także szkoleniowcy i działacze z klubu. Ich zdobycze medalowe oraz projekty imprez zostały docenione przez bydgoski ratusz oraz w nominacjach w plebiscycie dekady "Gazety Pomorskiej" i "Expressu Bydgoskiego".

Stawiamy na rozwój dyscyplin paraolimpijskich, które mają priorytet w klubie.

Zawodnicy KSN Łuczniczka zdobywali medale na mistrzowskich imprezach w kraju i na świecie (szkoda, że wiele imprez zostało odwołanych). Klubowi szkoleniowcy przygotowali ze swoimi podopiecznymi odpowiednią formę sportową, a działacze KSN Łuczniczka, mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, co prawda dopiero w drugiej połowie roku, ale zdołali zorganizować wszystkie zaplanowane na przełomie 2019 i 2020 roku, zawody. Rezultatem tego jest m.in. rekordowa liczba sportowców reprezentujących barwy bydgoskiego klubu, których aż 12 weszło w skład polskiej kadry. Ze względu na specyfikę sportu osób z dysfunkcją narządu wzroku potrzebna jest ogromna determinacja, aby wbrew przeciwnością losu, osiągać coraz większe sukcesy sportowe i dawać możliwość rywalizacji na krajowych i międzynarodowych arenach sportowych. Tym bardziej wszystkim osobom z klubu, czuwającym nad logistyką, organizacją oraz nad procesem szkoleniowym, należą się duże słowa uznania.

* Klubowy rok 2020 w liczbach

W KSN Łuczniczka Bydgoszcz działa wiele sekcji sportowych, a jego członkowie mogą realizować się w wielu dyscyplinach. Dla chętnych czekają: sekcja sportów zimowych (narciarstwo biegowe i biathlon), nordic walking, lekka atletyka (biegi na stadionie, uliczne i terenowe), kolarstwo tandemowe, triathlon (ew. dua-triathlon), showdown, strzelectwo sportowe (pneumatyczne i laserowe, karabin i pistolet), kręgle klasyczne i bowling, brydż sportowy, szachy i warcaby.

Medalowe podsumowanie roku 2020

BOWLING (12 medali, w tym 3 złote, 4 srebrne, 5 brązowych):

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 1 złoty, 2 brązowe

– Grand Prix Polski –1 złoty, 2 srebrne, 2 brązowe

– Puchar Polski – 1 srebrny, 1 brązowy

– Turnieje ogólnopolskie – 1 złoty, 1 srebrny

BRYDŻ SPORTOWY (3 medale, w tym 1 złoty, 2 srebrne):

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 1 srebrny

– Mistrzostwa Polski Par – 1 złoty

– Puchar Polski Par – 1 srebrny

KOLARSTWO TANDEMOWE (13 medali, w tym 3 złote, 4 srebrne, 6 brązowych):

– Mistrzostwa Świata – 1 srebrny

– Drużynowe Mistrzostwa Polski – 1 srebrny

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 3 złote, 1 srebrny, 5 brązowych

– Turnieje ogólnopolskie – 1 srebrny, 1 brązowy

KRĘGLE KLASYCZNE (8 medali, w tym 1 złoty, 3 srebrne, 4 brązowe):

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 1 srebrny

– Półfinały Mistrzostw Polski – 1 złoty, 1 srebrny

– Puchar Polski – 1 brązowy

– Turnieje ogólnopolskie – 1 srebrny, 3 brązowe

LEKKOATLETYKA (11 medali):

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 3 złote, 4 srebrne, 4 brązowe

NARCIARSTWO BIEGOWE (7 medali):

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 2 złote, 2 srebrne, 3 brązowe

NORDIC WALKING (6 medali):

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 2 złote, 1 srebrny, 3 brązowe

SHOWDOWN (5 medali, w tym 1 złoty, 3 srebrny, 1 brązowy):

– Drużynowe Mistrzostwa Polski – 1 srebrny

– Półfinał Mistrzostw Polski – 1 złoty

– Puchar Polski – 1 brązowy

– Turnieje ogólnopolskie – 2 srebrne

STRZELECTWO SPORTOWE (18 medali, w tym 7 złotych, 9 srebrnych, 2 brązowe):

– Drużynowe Mistrzostwa Polski – 1 złoty, 3 srebrny

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 2 złote, 4 srebrne, 2 brązowe

– Półfinał Mistrzostw Polski – 2 srebrne

– Puchar Polski – 2 złote

– Turnieje ogólnopolskie – 2 złote

SZACHY (1 medal):

– Indywidualne Mistrzostwa Polski – 1 złoty

Liczba turniejów – 49, w tym: Mistrzostwa Świata – 1, Drużynowe Mistrzostwa Polski – 5 , Mistrzostwa Polski – 18, Półfinał Mistrzostw Polski – 3, Grand Prix Polski – 1, Puchar Polski – 5, ogólnopolskie – 16.

Liczba medali w zawodach rangi: Mistrzostw Świata (1) – 1 srebrny, Drużynowe Mistrzostwa Polski (6) – 1 złoty, 5 srebrnych, Mistrzostwa Polski (48) – 15 złotych, 14 srebrnych, 19 brązowych, Półfinał Mistrzostw Polski (5) – 2 złote, 3 srebrne, Grand Prix Polski (5) – 1 złoty, 2 srebrne, 2 brązowe, Puchar Polski (7) – 2 złote, 2 srebrne, 3 brązowe, turnieje ogólnopolskie (12) – 3 złote, 5 srebrnych, 4 brązowe.

We wszystkich imprezach światowych i krajowych, rozegranych w roku 2020, wystartowało 82 zawodników KSN Łuczniczka Bydgoszcz. Zdobyli oni łącznie 84 medali, w tym 24 złote, 32 srebrne i 28 brązowe.

 

1 Druyna sekcji showdown z trenerem podczas zmaga na MP

Drużyna sekcji showdown z trenerem podczas zmagań na Mistrzostwach Polski

* Profesjonalny rower, nowy karabin

Środki na organizację wszystkich tych imprez przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Klub mógł też liczyć na wsparcie bydgoskiego ratusza.

- Miasto uzupełniło sprzęt do poziomu profesjonalnego roweru torowego. Nasze eksportowe kolarki Angelika Biedrzycka i pilotka Edyta Jasińska, dostały mocne wsparcie z ratusza - mówi Krzysztof Badowski, Dyrektor Biura oraz Wiceprezes KSN Łuczniczka Bydgoszcz. - W naszym klubie pojawiło się ponadto dużo sprzętu do showdowna, piłeczki, rękawice i gogle, to się na pewno przełoży na następne sezony. Nowy karabin do strzelania pneumatycznego dostał Grzegorz Kłos. Do tej pory w bazie mieliśmy jeden karabin, z którego korzystali wszyscy strzelcy, a to nie było najlepsze rozwiązanie, bo jednak każdy z nich musi kalibrować sprzęt pod siebie, a Grzegorz jest dodatkowo leworęczny. Cały czas modernizowana jest nasza sala gimnastyczna, dokupowany sprzęt.

A jak wyglądał sezon 2020 oczyma Łukasza Skąpskiego, prezesa KSN Łuczniczka Bydgoszcz?

- Był bardzo trudny, wyjątkowy poprzez pandemię i obecność CoOVID-19 w naszym życiu - wyjaśnia. - Ta trudność polegała na tym, że ze względu na te obostrzenia i zamykanie, niepewność jutra. Turnieje były wielokrotnie przekładane, albo organizowane na ostatnią chwilę, tak więc niektóre z nich były organizowane podwójnie, albo nawet potrójnie. Zanim władze ogłosiły w połowie marca lockdown, odbyły się tylko zimowe imprezy i jeden turniej ligowy showdowna. Na kolejną aktywność musieliśmy czekać aż do początku czerwca. Turniej showdowna w Dźwirzynie zorganizowaliśmy dosłownie w pierwszy dzień po zakończeniu lockdownu. Cały turniej był organizowany z założeniem, że musi się odbyć. Umówiliśmy się z kierownictwem tego ośrodka, że jak tylko poluzują, to wpadamy. Tak jak zaczęliśmy w ciemno, tak też kończyliśmy jesienią. Praktycznie cały sportowy rok musieliśmy skompresować w drugim półroczu. Nie było tygodnia, albo weekendu, żebyśmy czegoś sami nie organizowali albo koordynowali z ramienia stowarzyszenia Cross i Olimp, albo w czymś nie uczestniczyli.

* Duże projekty, dużo imprez i kilka nominacji

Bydgoski klub od lat realizuje dwa duże projekty: "Z Ciemności Na Sportowy Olimp" i "Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów - Polska Liga Showdown".

Na ten pierwszy składają się zawody w: showdownie, warcabach, nordic walking, bowlingu i triathlonie (w 2020 roku ze zrozumiałych względów trzeba było zrezygnować z tradycyjnej formuły - w nowej odsłonie dua-triathlon); na drugi: siedem turniejów PLS.

Za organizację konkretnych zawodów z ramienia KSN Łuczniczka odpowiedzialni byli: Prezes Zarządu Łukasz Skąpski (Drużynowe i Indywidualne MP w Showdown w Kutnie); Wiceprezes Zarządu/Dyrektor biura Krzysztof Badowski (zgrupowanie biegowe Crossu i ogólnopolski bieg górski w Szklarskiej Porębie oraz MP na 10 km w Bydgoszczy); Wiceprezes Zarządu Georgina Myler (MP w Nordic Walking w Bydgoszczy).

- Udany, troszkę nietypowy, sezon na arenach sportowych oraz upór organizacyjny sprawiły, że Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "Łuczniczka", zrzeszający sportowców z dysfunkcją narządu wzroku, został wyróżniony poprzez nominacje do plebiscytu sportowego dekady "Gazety Pomorskiej" i "Expressu Bydgoskiego" - chwali się Krzysztof Badowski, który był nominowany i ostatecznie zajął czwarte miejsce w kategorii działacz dekady w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Pozostałe nominacje były w kategoriach: zawodnik (kolarki tandemowe Angelika Biedrzycka i jej pilotka Edyta Jasińska – czwarte miejsce), drużyna (Angelika Biedrzycka i jej pilotka Edyta Jasińska oraz Karolina Rzepa i jej pilotka Agnieszka Sikora – trzecie miejsce), trener (Grzegorz Ratajczyk - kolarstwo tandemowe – dziewiąte miejsce).

To pierwsze takie wyróżnienia członków tego klubu, który może poszczycić się także zdobyciem trzeciego miejsca w konkursie "Najlepsza Inicjatywa Bydgoska w roku 2019" zorganizowanym przez bydgoski ratusz. Miejsce na podium "wywalczył" projekt „Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów - Polska Liga Showdown”.

Dodajmy też, że prezydent Rafał Bruski docenił pieniężną nagrodą srebrny medal Mistrzostw Świata kolarek tandemowych oraz ich trenera. Ale o tym poniżej...

* Nieźle kręcą na torze i na szosie

Na mistrzostwach świata w parakolarstwie torowym, które na przełomie stycznia i lutego 2020 (31.01-03.02) odbyły się w kanadyjskim Milton, Angelika Biedrzycka i pilotka Edyta Jasińska wywalczyły srebrny medal w sprincie drużynowym. Ich partnerami z 4-osobowej ekipy byli niedowidzący Adam Brzozowski i jego pilot Kamil Kuczyński. W finałowym biegu, na trzy okrążenia, biało-czerwoni przegrali o 2 sekundy z drużyną Holandii.

Należy podkreślić, że to jedyny medal mistrzostw świata zdobyty przez bydgoskich sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych w roku 2020 w rywalizacji międzynarodowej.

Na tych samych zawodach bydgoskie kolarki tandemowe zajmowały 6. miejsca w wyścigach na 3 km na dochodzenie, na 1 km w jeździe na czas i na 200 metrów sprintem.

Duet Biedrzycka i Jasińska stawał też na podium w krajowych czempionatach. W XX Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w Kolarstwie Tandemowych w Konkurencjach Torowych, które są ich najmocniejszą stroną, trzykrotnie sięgały po złoty medal, bijąc przy tym trzykrotnie rekordy Polski. Na torze w Pruszkowie dziewczyny wygrały kolejno w sprincie, na 1000 m i na 3 km na dochodzenie.

Angelika Biedrzycka z pilotką Edytą Jasińską zdobyły też medale na szosie. Brązowy medal na mistrzostwach Polski w Busku-Zdroju (19-23.08) w jeździe indywidualnej na czas i srebrny krążek na Drużynowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się na torze wyścigowym "Poznań" (3-5.07).

W stolicy Wielkopolski w drodze na podium towarzyszył im drugi zdolny i utytułowany bydgoski duet kolarek - Karolina Rzepa i jej pilotka Agnieszka Sikora. Oprócz tego, że "dołożyły się" one do poznańskiego srebra, to także zdobywały medale na swoje tandemowe konto.

Na wspomnianych wcześniej MP na torze w Pruszkowie, gdzie trzykrotnie triumfowały ich koleżanki, one trzykrotnie zdobywały brązowe medale na tych samych dystansach (sprint, 1000 m i 3 km na dochodzenie). Ponadto Rzepa i Sikora do swojego rocznego dorobku dołożyły drugie miejsce na górskich MP w Podgórzynie Sosnówce (18-20.09.) i trzecie miejsce ze startu wspólnego na szosowych MP w Busku-Zdroju.

Tak więc KSN Łuczniczka Bydgoszcz kolarstwem tandemowym mocno stoi i co warte podkreślenia: obydwa bydgoskie tandemy mają ogromną szansę pojechać na paraolimpiadę w Tokio, która według najświeższych doniesień ma się odbyć w sierpniu tego roku.

Szkoleniem w klubie zajmuje się Edyta Jasińska, a bydgoskim parom cenną poradą służy trener-wolontariusz Grzegorz Ratajczyk, na co dzień trener torowej młodzieżowej reprezentacji Polski pełnosprawnych.

 

2 Srebrna druyna M w kolarstwie torowym

Srebrna drużyna Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym.

* Showdown w bydgoskich rękach

Od lat mówiąc showdown, wielu uprawiających tę dyscyplinę dla niewidomych i słabowidzących w Polsce, myśli Bydgoszcz.

Flagowym projektem KSN Łuczniczka jest „Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów - Polska Liga Showdown”. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Prezes Zarządu bydgoskiego klubu Łukasz Skąpski. Przez wiele lat był on trenerem reprezentacji Polski i odnosił z nią sukcesy na mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata, indywidualnie i drużynowo, zdobywając w roku 2019 drużynowe oraz indywidualne (w kategoriach kobiet oraz mężczyzn) mistrzostwo świata.

Z końcem roku 2020, chcąc zająć się bardziej sprawami klubu, przestał pełnić tę funkcję, a pałeczkę przekazał innemu przedstawicielowi KSN Łuczniczka, Szymonowi Borkowskiemu. Ten na co dzień jest trenerem showdownistów w klubie, a także sędzią klasy międzynarodowej w tej dyscyplinie.

Oprócz całego cyklu ligowego, bydgoscy działacze zorganizowali też i przeprowadzili finał indywidualnych i drużynowych mistrzostw Polski, które odbyły się w Kutnie.

- Po raz pierwszy, na wzór mistrzostw Europy, czy Świata, zorganizowaliśmy razem turnieje indywidualne i drużynowe - wspomina Łukasz Skąpski. - A poza tym dla uatrakcyjnienia dyscypliny byliśmy inspiratorami Deblowych MP w Showdown, które w minionym roku zostały rozegrane po raz pierwszy w Boguszowie-Gorcach. Być może włączymy go w nowym roku do programu Polskiej Ligi Showdown. Zadbaliśmy o Bardzo fajną oprawę medialną. Informacje o turniejach showdown pojawiały się w lokalnej prasie, na różnych portalach informacyjnych, w radiu i telewizji,. Nawet Telewizja Polska z programem "Pełnosprawni" była na tegorocznych mistrzostwach i został z tej imprezy sportowej nagrany ciekawy materiał.

W turnieju drużynowym (11-14.10) ekipa KSN Łuczniczka zajęła drugie miejsce. Klub reprezentowali Agnieszka Bardzik i Emilia Berczyńska oraz Łukasz Cichy, Daniel Kuźniar i Łukasz Zdunkiewicz. Jest to dotychczasowy największy sukces bydgoskiej ekipy świadczący o jej stałym progresie.

Dodajmy, że Agnieszka Bardzik i Łukasz Cichy są reprezentantami polskiej kadry showdown.

 

3 Srebrni medalici DMP w Showdown

Srebrni medaliści Drużynowych Mistrzostw w Showdown

* Strzelając w ciemno trafiają w cel

Medalodajną dyscypliną dla KSN Łuczniczka jest też strzelectwo. W roku 2020 zawodnicy tego klubu szeroką ławą stawali na podium mistrzostw Polski.

W krajowym czempionacie w strzelectwie laserowym (3-6.09. Sarnówek) bydgoszczanie zdobyli pięć medali: Arkadiusz Gęstwiński wygrał w pistolecie i był drugi w dwuboju, zaś Grzegorz Kłos zajął 2. miejsce w karabinie oraz 3. miejsce w pistolecie i w dwuboju.

Na mistrzostwach Polski w strzelectwie pneumatycznym w trzech pozycjach (klęcząc, stojąc, leżąc), które odbyły się 23-26.11. we Wrocławiu, trzy medale zdobył Grzegorz Kłos. Wygrał w pozycji leżąc i był drugi stojąc i klęcząc.

Bydgoscy sportowcy wrócili z medalami także z drużynowych mistrzostw Polski strzelectwie laserowym w Przemyślu (1-4.10). Kobieca ekipa w składzie Barbara Borkowska, Ewa Bosek i Jolanta Szapańska wygrała w rywalizacji karabinu i w dwuboju (w pistolecie 5. miejsce), zaś zespół męski w składzie Grzegorz Bosek, Arkadiusz Gęstwiński i Grzegorz Kłos był drugi w karabinie i w dwuboju (4. miejsce w kategorii pistolet).

- W mojej karierze ten rok był najlepszy. Pod względem miejsc, zdobytych medali i pucharów - mówi Grzegorz Kłos, który strzelectwo pneumatyczne od samego początku, czyli od siedmiu lat, uprawia w KSN Łuczniczka. - Czy było trudno? Zawsze jest trudno, bo konkurencja jest, nie śpi.

W wypadku strzelców potrzebny jest dobry sprzęt. Jak to jest w bydgoskim klubie?

- W tej chwili jestem wyposażony kompletnie, ale na początku bywało różnie, bo gdy zaczynałem, to nie mieliśmy w klubie nawet swojego karabinu. Jechałem na zawody i po prostu strzelałem, bez żadnych treningów, z marszu - tłumaczy Grzegorz Kłos. - Wiadomo, że te wyniki były gorsze, zajmowałem miejsca w drugiej dziesiątce. Wtedy w klubie mieliśmy sprzęt do strzelectwa laserowego i może to mi troszkę pomagało w obyciu się ze sprzętem.

Zawodnik KSN Łuczniczka wyjaśnia na czym polega różnica w obu strzelaniach: - W laserowym strzelamy z karabinu, które są przerobionymi wiatrówkami, bez śrutu, laserem, do elektronicznej tarczy. Pomaga nam dźwięk, który naprowadza nas na środek tarczy, przy "dziesiątce" jest on najwyższy. Tarcza jest podłączona do komputera, który wskazuje wyniki. Przy strzelaniu pneumatycznym używamy karabinka, którego używają też strzelcy pełnosprawni, też jesteśmy naprowadzani na tarczę na podobnej zasadzie. Tylko zamiast urządzeń optycznych, celowniczych, mamy zainstalowane specjalne przyrządy z kamerą na podczerwień w środku. Na tarczy jest zainstalowana dioda na podczerwień, która imituje światło. Gdy kamera najedzie na tę diodę, to słyszymy dźwięk.

Zanim w roku 2021 Grzegorz Kłos wrócił do treningów, musiał załatwić sobie zaświadczenie, że jest reprezentantem Polski, bo w tej chwili w związku z obostrzeniami covidowymi, na obiekcie bydgoskiego Zawiszy mogą trenować tylko członkowie kadry narodowej.

- Znajduje się w niej od czterech lat, ale na zaświadczenie musiałem czekać blisko dwa tygodnie. I dopiero wtedy Bydgoski Ośrodek Sportu wyraził zgodę na moje treningi na Gdańskiej.

Podczas treningu zawodnik oddaje 60-80 strzałów, ale wcześniej musi przeprowadzić rozgrzewkę, jak w każdej innej dyscyplinie sportu, żeby przygotować ciało, organizm do strzelania w różnych pozycjach. Zawody trwają około dwóch godzin

Grzegorz Kłos w wolnych chwilach, rekreacyjnie uprawia też bowling. Startuje nawet w zawodach, ale "bardziej dla frajdy", bez parcia na wyniki.

Co w nowym roku?

- Teraz mam nowy karabin, nowy strój, wszystko trzeba będzie wyregulować, ustawić pod siebie - informuje zawodnik KSN Łuczniczka Bydgoszcz.

Już wie, że lutowe ME w Finlandii w strzelectwie pneumatycznym zostały odwołane. Kolejne ważne zawody mają się odbyć we Wrocławiu w dniach 10-20 kwietnia, to Puchar Świata w strzelectwie pneumatycznym. A na przełomie kwietnia i maja międzynarodowe zawody w Hanowerze. Czy się odbędą, zadecyduje o tym... koronawirus.

 

4 Medali strzelectwa laserowego

Medaliści strzelectwa laserowego

* Młodzież przyszłością KSN Łuczniczka

Każdego roku zmagania rozpoczynają zawodnicy sportów zimowych. W 2020 roku bydgoszczanie wystartowali w mistrzostwach Polski w biathlonie (28-29.01) i w narciarstwie biegowym (21-24.02) - obie imprezy odbyły się w Kościelisku. Odnotujmy, że w tym drugim wypadku wśród seniorów dwukrotnie triumfowała Georgina Myler (bieg krótki i długi).

W tej rywalizacji KSN Łuczniczka Bydgoszcz reprezentowali w większości uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy, z którym współpracuje klub. Zresztą obydwie placówki mieszczą się w sąsiedztwie na tej samej ulicy - Krasińskiego.

Na śniegowych trasach w ramach mistrzostw Polski w Kościelisku (21-24.02) z dobrej strony pokazali się m.in. Kacper Jażdżewski, Nikodem Urban, Łukasz Śmiech i Patrycja Doman. Latem oni i ich koledzy oraz koleżanki z powodzeniem startowali też w zawodach biegowych i nordic walking.

- W nowym roku chcemy jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z ośrodkiem i młodymi zawodnikami - podkreśla Krzysztof Badowski, Wiceprezes Zarządu KSN Łuczniczka Bydgoszcz. - Jest w nich duży potencjał, a oni sami garną się do sportu. Taka relacja jest korzystna dla obu stron.

 

5 Najmodsza cz seksji narciarstwa biegowego na MP

Najmłodsza część sekcji narciarstwa Biegowego.

Młodzież szkolna zrzeszona w bydgoskim klubie chętnie brała i bierze udział także w zawodach lekkoatletycznych (biegi na stadionie), biegach ulicznych i górskich, w zawodach nordic walking. W klubie opiekuje się nimi instruktor Narciarstwa Biegowego Wiesława Bielińska-Sych i Małgorzata Hawrylewicz-Pieńkowska jako pomoc techniczna.

Z kolei szkolenie biegowe jest w gestii Tomasza Chmurzyńskiego, czterokrotnego paraolimpijczyka w maratonie. On był też szefem szkolenia sierpniowego zgrupowania w Szklarskiej Porębie, w którym uczestniczyła bydgoska młodzież.

- Pracowaliśmy nad formą, doskonaliliśmy techniki biegowe, jazdy na nartorolkach, pokonywaliśmy górskie szlaki, ćwicząc biegi w terenie, wieloskoki z kijkami do nordic walking. Obóz w Szklarskiej Porębie pozwolił nam przygotować się do sezonu zimowego w dyscyplinie, którą z pasją uprawiamy, czyli w narciarstwie biegowym - opowiadały po powrocie z Karkonoszy zadowolone opiekunki.

Niestety, ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, w styczniu 2021 nie mogły się wybrać w góry razem ze swoimi podopiecznymi.

Od lat uczniowie i absolwenci K-PSOS-W nr 1 im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy zdobywają medale w bowlingu (m.in. Karolina Rzepa) i w kręglach klasycznych (m.in. Magdalena Rataj) - obydwie są w kadrze narodowej.

 

6 Juniorzy sekcji biegowej podczas MP w biegu na 2 km

Juniorzy sekcji biegowej podczas MP w biegu na 2 km.

* Na innych arenach też się działo!

Zawodnicy KSN Łuczniczka są mocni w biegach długodystansowych. Na mistrzostwach Polski na 10 km, rozegranych w Bydgoszczy (2-5.10), pięcioro z nich dobiegło do podium. Wśród niewidomych mężczyzn (kat. B-1) triumfował Adam Kruczkowski, a trzeci był Sebastian Greń; wśród niedowidzących (B-2) drugi był Tomasz Chmurzyński; z kolei wśród kobiet (open) za zwyciężczynią uplasowały się Katarzyna Tomczak i Ewa Chmurzyńska.

Bydgoscy sportowcy uprawiający nordic walking też pokazali się z dobrej strony i na mistrzostwach Polski na dystansie 5 km, rozegranych w Bydgoszczy (19-20.09), stanęli na każdym stopniu podium. Pierwsza była Ewa Chmurzyńska (B-2), drugi Dariusz Cholewczyński (B-1), a trzecia Ewa Bosek (B-1).

 

7 Niewidoma zawodniczka KSN uczniczka Bdgoszcz wraz z przewodnikiem podzas MP Nordic Walking

Niewidoma zawodniczka KSN Łuczniczka Bydgoszcz (Ewa Bosek) z przewodnikiem podczas Mistrzostw Polski w Nordic Walking.

W klubie sprawnie działa też sekcja kręgli klasycznych i bowlingu. W odmianie klasycznej zawodnik ma strącić dziewięć kręgli kulą bez otworów na palce. W bowlingu natomiast jest dziesięć kręgli, a kula ma otwory na palce i jest znacznie większa. Różnica występuje również w obuwiu.

W tej dyscyplinie bydgoszczanie też zdobywali medale mistrzostw Polski (kręgle klasyczne - 16-19.07 Gostyń, bowling - 30.07.-02.08 Łódź). W kręglach srebrny medal w kat. B-3 zdobył Władysław Wakuliński; w bowlingu złoto dla Karoliny Rzepy (B-1) i brązowe krążki dla Mirosławy Malcherek (B-2) oraz Honoraty Borawy (B-3).

 

8 Cz Damska seksji bowligowej i kregli klasycznych

Damska część sekcji bowlingowej i kręgli klasycznych z trenerem.

Dobrze wypadli w roku 2020 także brydżyści KSN Łuczniczka, którzy zdobyli dwa medale mistrzostw Polski. Para Dominik Sobkowiak i Adam Klemenko wygrała turniej maksów (29.06.-6.07 Ustka), a Adam Klemenko został indywidualnym wicemistrzem Polski (2-6.09 Duszniki Zdrój).

Ostatnią imprezą w roku 2020, na której bydgoscy sportowcy mogli stanąć na podium, był... dua-triathlon w Bydgoszczy (4-7.12). Z powodu rozwijającej się pandemii koronawirusa zawody triathlonowe w centrum Bydgoszczy nie doszły w lipcu do skutku. Zamiast tego działacze KSN Łuczniczka na zakończenie roku zorganizowali duathlon w trzech odsłonach (1 km biegu, 10 minut rowerem i znowu 1 km biegu).

Podium wśród kobiet (open): 1. Katarzyna Tomczak (Sulechów), 2. Ewa Chmurzyńska (Bydgoszcz), 3. Georgina Myler (Bydgoszcz); wśród mężczyzn (open): 1. Kacper Jażdżewski (Czersk), 2. Grzegorz Kałębasiak (Kutno), 3. Sebastian Greń (Dąbrowa Chełmińska). Wszyscy zawodnicy reprezentują KSN Łuczniczka Bydgoszcz.

 

9 Druyna sekcji warcabowej podczas zmaga na MP

Drużyna sekcji warcabowej podczas zmagań na Mistrzostwach Polski

* Robimy swoje i byle do paraolimpiady!

Z jakimi pomysłami weszli w nowy 2021 rok działacze KSN Łuczniczka Bydgoszcz?

- Jako klub złożyliśmy tradycyjnie dwa wnioski, dwa projekty. To kontynuacja, kolejna edycja "Z Ciemności Na Sportowy Olimp", w nowej odsłonie modyfikowanej corocznie, dostosowywanej do aktualnych potrzeb i możliwości. A drugi projekt to „Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów - Polska Liga Showdown", to będzie piąta odsłona. Co ciekawe, jest to jedyna tak rozwinięta liga w Europie. Polscy showdowniści są w niezwykle uprzywilejowanej sytuacji i mogą sobie pozwolić na mierzenie się między sobą na bieżąco między turniejami i szlifowanie formy - wyjaśnia Łukasz Skąpski.

W 2021 roku zawodników KSN Łuczniczka Bydgoszcz zobaczymy znowu na trasach kolarskich i biegowych oraz z kijkami. Ponadto przy stołach do showdowna, brydża i szachów, na strzelnicy i na kręgielni. Wszystko wskazuje także na to, że zaległa paraolimpiada w Tokio odbędzie się w sierpniu tego roku.

- Jeśli COVID-19 odpuści na tyle, że będzie mogła się odbyć zaległa paraolimpiada, to mamy nadzieję na start na niej dwóch naszych tandemów kobiecych - dodaje Krzysztof Badowski.

Powodzenia!