Tegoroczna edycja projektu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 była już trzecią odsłoną Polskiej Ligi Showdown (...) Dziwić może, więc fakt, że cały czas nie możemy się przyzwyczaić do tego, jak szybko mija czas między kolejnymi turniejami. Nawet nie wiadomo, kiedy, a już dotarliśmy do końca Ligi.
 
organizatorzy z P Gierej
 
Polska Liga Showdown zrealizowana została przez Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka", a finansowaną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z konkursu 1/2018 pn. „Szansa - Rozwój - Niezależność”. Dziwić może, więc fakt, że cały czas nie możemy się przyzwyczaić do tego, jak szybko mija czas między kolejnymi turniejami. Nawet nie wiadomo, kiedy, a już dotarliśmy do końca Ligi.
 
Celem tego największego projektu realizowanego w tym roku przez KSN Łuczniczka Bydgoszcz było rozegranie cyklu turniejów showdown w formule Grand Prix i wyłonienie najlepszych zawodników z dysfunkcją wzroku w kraju w kategoriach Kobiet, Mężczyzn oraz drużyn, podnoszenie kwalifikacji sportowych wśród zawodników oraz promocja showdowna.
 
W ramach projektu Polska Liga Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 odbyło się pięć 3-dniowych turniejów w różnych lokalizacjach na terenie całego kraju. Były to: Dźwirzyno, Kutno oraz Bydgoszcz. Reprezentacje na turniejowe rozgrywki mogły zgłaszać kluby zrzeszające zawodników showdown z dysfunkcją narządu wzroku oraz inne nieformalne zrzeszenia graczy showdown z terenu całej Polski.
 
mecz finaowy KSN uczniczka Bydgoszcz UKS Sprint Wrocaw serwuje SYlwester doasiski
 
Niezmiernie cieszy fakt, że dwa z Pięciu rozegranych turniejów zostało objętych honorowymi patronatami włodarzy miast, w których odbywały się rozgrywki, a także otrzymało od nich dodatkowe wsparcie finansowe. Były to kolejno wrześniowy turniej w Kutnie, który został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Kutna Pana Zbigniewa Burzyńskiego, a także ostatni listopadowy turniej w Bydgoszczy, który został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego.
 
Należy też podkreślić, że oficjalnego otwarcia, które odbyło się 15 listopada, piątego finałowego turnieju z cyklu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 dokonała Pani Aleksandra Gierej Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która w bardzo ciepłych słowach zachęciła zawodników do sportowej rywalizacji oraz wyraziła słowa uznania dla realizatora projektu KSN Łuczniczka Bydgoszcz za wysoki poziom organizacyjny. Ceremonia była transmitowana na żywo, a nagranie można obejrzeć klikając w link https://www.facebook.com/ShowdownNTDM/videos/1371110986403284/
 
sprawdzanie sprztu druyny bydgoskiej przed meczem finaowym
 
Dzięki projektowi realizowanemu przez KSN Łuczniczka Bydgoszcz coraz więcej osób wie, co to jest showdown, jednak w ramach przypomnienia warto napisać o tym sporcie kilka słów. Showdown jest to, bowiem dyscyplina stworzona specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku. Często, z braku lepszego określenia, a także ze względu na podobieństwo terminologii używanej w trakcie rozgrywek, mylnie zwana tenisem stołowym dla niewidomych. Swym wyglądem i ogólnymi zasadami przypomina jednak bardziej grę cymbergaj. Jest dość widowiskową, a na pewno bardzo głośną dyscypliną sportową o charakterze integracyjnym.
 
W grze bierze udział dwóch graczy. Gracze mają na oczach nieprzeźroczyste gogle, wyrównujące szanse między zawodnikami słabowidzącymi, a tymi zupełnie niewidomymi. Na rękach mają oni specjalne, ochronne rękawice. Gra toczy się na prostokątnym stole otoczonym bandami, na którego krótszych bandach znajdują się bramki, a na środku ekran. Gra prowadzona jest przy użyciu rakietek i piłki dźwiękowej. Celem gry jest przetoczyć piłkę pod ekranem naprzeciwległy koniec stołu, uderzając rakietką tak, by piłka wpadła do bramki przeciwnika, którego zadaniem jest temu zapobiec. Gol zaliczany jest wówczas, gdy piłka wpadnie do otworu bramki lub gdy gracz, któremu strzelono gola, celowo wybije piłkę z przestrzeni bramki. 
 
Wybrane turniejowe rozgrywki można było śledzić na bieżąco dzięki transmisjom online realizowanym przez Mikołaja Rotnickiego - prywatnie miłośnika showdown, a zawodowo specjalisty do spraw dostępności dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Od 2017 r. wykorzystując najnowsze technologie realizuje on, bowiem transmisje z różnych krajowych, a nawet międzynarodowych rozgrywek. Transmisje tego typu stały się standardem w trakcie trwania Polskiej Ligi Showdown.
 
Nagrania binauralne to pierwsza z tych technologii. Pozwala ona zarejestrować dźwięk trójwymiarowy w zwykłej ścieżce stereo. Nagrywanie w taki sposób meczów showdowna - którego głównym wyrazem jest przecież dźwięk, umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku przy pomocy zwykłych słuchawek ich odsłuch. Wrażenia są takie, jakby się stało przy stole.
 
Kolejną technologią, wykorzystywaną w trakcie rozgrywek pozwalającą na pokazanie Showdowna w nowym ujęciu jest technologia nagrań wideo 360° - tzw. nagrań sferycznych Nagrania takie realizowane są za pomocą specjalnej kamery 360°. Kamera taka umieszczona jest na specjalnym wysięgniku tuż nad tzw. "ekranem" stołu do showdowna, co dało możliwość rejestracji obrazu rozgrywki na całym stole oraz tego, co dzieje się wokół niego. Dzięki takiej perspektywie widzący kibice uzyskali unikatowe spojrzenie na grę zawodników. Nagrania takie pozwalają też na jeszcze lepszą oraz atrakcyjniejszą promocję Showdowna.
 
Zapis transmisji na żywo w technologii binauralnej 3D audio oraz nagrania sferyczne 360° można śledzić subskrybując YouTube'owy kanał "Showdown 360" pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCur4AFkMJHkZAszFeYCNblw
 
Pisząc o ligowych rozgrywkach nie można zapomnieć o naszych wspaniałych sędziach, którzy za każdym razem stawali na wysokości zadania i zachowując maksymalną bezstronność i rzetelność od rana do wieczora z dokładnością automatu odgwizdywali wszystkim zawodnikom dostrzeżone przez siebie przewinienia i zaliczone bramki. Należy przy tym oczywiście pamiętać o tym, że showdown zdecydowanie nie należy do cichych sportów.
 
 
druyna KSN uczniczka Bydgoszcz przy stole A Bardzik 
 
Czas w końcu przejść do najważniejszych osób, głównych aktorów wydarzenia, dla których powstał ten projekt, czyli do zawodników. Tegoroczna edycja Polskiej Ligi Showdown okazała się być bardzo udana dla gospodarzy. Młoda wiekiem, ale już bardzo doświadczona stażem i utytułowana zawodniczka KSN Łuczniczka Bydgoszcz Agnieszka Bardzik okazała się być bezkonkurencyjna i we wspaniałym stylu nie przegrywając żadnego swojego turnieju wygrała zmagania w konkurencji kobiet. W kategorii kobiet KSN Łuczniczka Bydgoszcz na minionej lidze reprezentowana była jeszcze przez 3 inne panie. Były to kolejno: 6 miejsce - Berczyńska Emilia, 15 miejsce – Janakowska Teresa oraz 24 miejsce – Wiśniewska Beata.
 
Agnieszka Bardzik jest zawodniczką, która od dwóch lat pod czujnym okiem trenera polskiej kadry showdown Bydgoszczanina, Łukasza Skąpskiego reprezentuje nasz kraj na arenach międzynarodowych zajmując wysokie miejsca. Do jej na większych osiągnięć można zaliczyć bezwątpienia zeszłoroczne drużynowe srebro wywalczone na Mistrzostwach Europy oraz tegoroczny złoty medal Mistrzostw Świata zdobyty w tej samej kategorii. Polska reprezentacja, w skład której wchodziła Agnieszka musiała pokonać 12 drużyn, aby osiągnąć ten wspaniały rezultat. Agnieszka jest tym samym stypendystką Ministerstwa Sportu.
 
W kategorii mężczyzn barwy bydgoskiego klubu reprezentowali zajmując kolejno: 5 miejsce – Kuźniar Daniel, 6 miejsce – Cichy Łukasz, 9 miejsce – Świstek Roland, 13 miejsce – Dołasiński Sylwester, 17 miejsce – Skąpski Łukasz, 18 miejsce – Szliben Damian, 19 miejsce – Murawski Zbigniew, 27 miejsce – Janakowski Marek, 30 miejsce – Morawski Radosław, 36 miejsce – Kałębasiak Grzegorz, 37 miejsce – Stanik Łukasz oraz 39 miejsce – Poppe Rafał
 
 podium kobiet
 
 
W ostatniej kategorii, czyli drużynowo KSN Łuczniczka Bydgoszcz wystawiła aż 3 swoje teamy. Zabrakło naprawdę niewiele, aby móc się cieszyć zwycięstwem i w tej kategorii. Na drodze naszych drużyn, z których aż dwie dotarły do półfinału stanął od lat niepokonany Wrocław, którego wyższość po zaciętej sportowej walce musiały uznać obie nasze ekipy. Drużynowo zajęły one kolejno: 2 Miejsce - KSN Łuczniczka Bydgoszcz 2, 4 miejsce - KSN Łuczniczka Bydgoszcz 1 oraz 9 miejsce - KSN Łuczniczka Bydgoszcz 3.
 
Relacjonując ligowe turnieje nie można nie wspomnieć o wyjątkowej atmosferze towarzyszącej rozgrywkom. Uczestnicy spotkań postanowili, bowiem kolejny raz wznieść na niemożliwy wydawałoby się poziom, wzajemną życzliwość serdeczność i koleżeństwo. Podczas trwania całego cyklu od pierwszych chwil każdego z turniejów do ostatnich niedzielnych pożegnań każde miejsce rozgrywek stawało się na krótką chwilę oazą śmiechu i radości. To trzeba przeżyć, aby móc w to uwierzyć. Niesamowitym jest to, że nawet podczas najbardziej zaciekłych ligowych meczów zawodnicy uśmiechali się do siebie i nawet przegrywając cieszyli się z możliwości gry z kimś lepszym. Należy, bowiem pamiętać, że nazwa projektu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 to nie jest pusty slogan. Faktycznie tak jest. Polska Liga Showdown obok niewątpliwego waloru, jakim jest podnoszenie poziomu gry ma także zadanie, może i ważniejsze, dać szansę wszystkim zainteresowanym osobom przeżyć we wspaniałej atmosferze prawdziwe sportowe emocje i po prostu bawić się showdownem.
 
2 miejsce KSN uczniczka Bydgoszcz z Tomaszem Chmurzyskim i ukaszem SKpskim
 
Reasumując, projekt Showdown Nie Tylko dla Mistrzów 2019 realizowany przez KSN Łuczniczka Bydgoszcz to już tradycyjnie wspaniała atmosfera i miejsce, gdzie rodzą się nowe showdownowe talenty. Polska Liga Showdown zagościła już na dobre w świadomości miłośników tej gry, a także w corocznym kalendarzu imprez. Trudno nawet sobie teraz wyobrazić, jak to wszystko wyglądało i funkcjonowało bez projektu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019.
 
Podium w kategorii kobiet:
1. Bardzik Agnieszka – KSN Łuczniczka Bydgoszcz
2. Szwałek Monika – UKS Niewidomych Sprint Wrocław
3. Kaza Patrycja
 
Podium w kategori mężczyzn:
1. Kisiel Krystian – UKS Niewidomych Sprint Wrocław
2. Knaź Przemysław – Podkarpacie Przemyśl
3. Sobiło Krzysztof – Podkarpacie Przemyśl
 
statuetki druynowe
 
Podium w kategorii drużynowej:
1. UKS Niewidomych Sprint Wrocław 1
Mielczarek Elżbieta
Szwałek Monika
Winkler Tomasz
2. KSN Łuczniczka Bydgoszcz 2
Bardzik Agnieszka
Janakowska Teresa
Dołasiński Sylwester
Janakowski Marek
3. IKAR Lublin 2
Popławska Agata
Budzyński Szymon
Walasek Mariusz
Wasilewski Dawid
Wojdat Paweł
 
Zdjęcia z piątego turnieju  oraz z Galii wręczenia nagród można obejrzeć klikając w poniższe linki:
 
 
Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu i dziękujemy za wspaniale spędzony wspólnie czas.
Zarząd KSN Łuczniczka