zawodnicy_podczas_rywalizacji

Bieg, jazda rowerem na trenażerze i znowu bieg. W ten sposób działacze KSN Łuczniczka Bydgoszcz znaleźli sposób na pokonanie koronawirusa. Nie można było zorganizować klasycznego triathlonu, wpadli na pomysł duathlonu.

W lipcu 2020 roku w centrum Bydgoszczy miały się odbyć tradycyjne zawody triathlonowe. W jego ramach startować mieli sportowcy niewidomi i słabowidzący, walcząc o mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie.

Z powodu rozwijającej się pandemii koronawirusa impreza w centrum Bydgoszczy nie doszła do skutku, ale działacze KSN Łuczniczka Bydgoszcz na zakończenie roku zamiast tradycyjnego triathlonu zorganizowali duathlon w trzech odsłonach.

Miejscem rywalizacji był bydgoski hotel Akor i lasek wokół niego. Zawody odbyły się 4-7.12.2020 roku w ramach projektu "Z ciemności na sportowy Olimp", a środki na organizację przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

To był pomysł Krzysztofa Badowskiego, dyrektora KSN Łuczniczka Bydgoszcz i Tomasza Chmurzyńskiego z Oculusa Bydgoszcz. W organizacji pomagała jak zawsze Georgina Myler, wiceprezes KSN Łuczniczka.

- W porozumieniu z PFRON-em zmieniliśmy zasady na dua-triathlon - mówi Krzysztof Badowski. - Zawody okazały sie bardzo bezpieczne dla niewidomych, co daje nam kartę przetargową, aby te zawody weszły na stałe do kalendarza imprez sportowych dla niewidomych i słabowidzących. W takiej formule pilot-asystent tylko w minimalnym stopniu pomaga zawodnikom, nie ma handicapu, że na rowerze osadzonym w trenażerze jest pilot lepszy od innego pilota i jego zawodnik zawodnik wygrywa.

Impreza była bardzo udana, zawodnicy zadowoleni, że dostali kolejną szansę rywalizacji, spodobała im się taka formuła.

- My jako organizatorzy będziemy się starać, aby w przyszłości te zawody w Crossie, miały rangę mistrzostw Polski nowej odmiany triathlonu. Wystarczy dołożyć jeszcze ergometr wioślarski i mamy fajną, urozmaiconą i bezpieczną rywalizację - dodaje Krzysztof Badowski, dyr. bydgoskiego klubu i jednocześnie wiceprezes stowarzyszenia Cross.

W zawodach dua-triathlonowych startowało 10 par (zawodnik i przewodnik), rywalizowano w kategoriach kobiety open i mężczyźni open.

- Co roku w ramach Bydgoskiego Triathlonu robiliśmy mistrzostwa Polski w triathlonie dla niewidomych i słabowidzących. Tym razem tez planowaliśmy, ale z wiadomych powodów nie udało się - mówi Tomasz Chmurzyński, szef Oculus Bydgoszcz. - Jednak żeby tę grupę sportowców aktywować, żeby wiedzieli, że o nich cały czas myślimy, podjęliśmy decyzję, iż zrobimy zamiennie zawody w formule duathlon - triathlon, połączyliśmy bieg z jazdą rowerem i z biegiem, bez pływania. Dostaliśmy zgodę na takie zawody i je zorganizowaliśmy. Było troszkę obostrzeń, więc nie mogliśmy zrobić klasycznego wyścigu rowerowego, wykorzystaliśmy trenażer. Podjęliśmy decyzję, że przewodnik nie siada na rower, nie ma takiej potrzeby, bo nie ma ryzyka. Niech zawodnik pokaże na co go stać samemu. Nie ustaliliśmy dystansu do przejechania, tylko czas na wykonanie pracy na rowerze, jeden zawodnik jedzie szybciej, drugi wolniej. Kilometr biegu, 10 minut rowerem i znowu kilometr biegu.

Tomasz Chmurzyński mówi też jak to może wyglądać w przyszłości:

- Myślimy nad połączeniem trzech dyscyplin, do biegu i jazdy rowerem doszedłby jeszcze ergometr wioślarski. W wypadku ograniczeń taki trójbój sportowy jest łatwy i bezpieczny do przeprowadzenia. Nam wystarczy wahadło 500 metrów do biegu i miejsce do postawienia trzech trenażerów i trzech ergometrów.

Zawody dua-triathlonu były ostatnimi zorganizowanymi w 2020 roku przez KSN Łuczniczka Bydgoszcz.

- Ten rok był inny niż poprzednie, ale dezorganizacja i reorganizacja kalendarza nie wynikała z naszej winy. Bardzo się gimnastykowaliśmy, żeby wszystko zagrało, niektóre imprezy organizowaliśmy z marszu, w tydzień. Były miesiące, kiedy z powodu koronawirusa nic się nie działo, dlatego żeby się wyrobić, musieliśmy skumulować imprezy w krótszym czasie. A były to zawody ligowe, a także rangi mistrzostw Polski - podsumowuje dyrektor bydgoskiego klubu Krzysztof Badowski.

I wylicza: - KSN Łuczniczka Bydgoszcz w 2020 roku zorganizowała 19 ogólnopolskich sportowych imprez, na co składa się siedem osobnych turniejów w Polskiej Lidze Showdown, zawody w szachach, warcabach, szybkim showdownie, nordic walking, bowlingu i dua-triathlonie; ponadto mistrzostwa Polski w biegu na 10 km, nordic walking, w showdown indywidualnie i drużynowo oraz obóz i zawody biegowe w Szklarskiej Porębie. Jak na te koronawirusowe okoliczności, to chyba nieźle, co?

Wyniki dua-triathlonu (4-7.12.2020, Bydgoszcz)

Kobiety Open:

  1. Katarzyna Tomczak (Sulechów),
  2. Ewa Chmurzyńska (Bydgoszcz),
  3. Georgina Myler (Bydgoszcz).

Mężczyźni Open:

  1. Kacper Jażdżewski (Czersk),
  2. Grzegorz Kałębasiak (Kutno),
  3. Sebastian Greń (Dąbrowa Chełmińska).