Drukuj
roll-ap projektu
W terminie 01-04.02.2020 w gościnnych murach bydgoskiego hotelu Akor odbyło się pierwsze spotkanie czwartej już edycji projektu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów - Polska Liga Showdown. W spotkaniu tym dominowali, zarówno ilościowo, jak i jakościowo zawodnicy reprezentujący barwy KSN Łuczniczka Bydgoszcz. Nie oznaczało to bynajmniej, że byli to sami zawodnicy z Bydgoszczy i okolic. W ostatnich latach dzięki Polskiej Lidze Showdown szeregi naszego Klubu zasilili pasjonaci tego wspaniałego sportu z terenu całego kraju, którzy gremialnie zaczęli się zapisywać do KSN Łuczniczka Bydgoszcz.
 
Lutowy turniej był niezwykły jeszcze z kilku innych powodów. Po pierwsze został on rozegrany w bardzo nietypowym systemie. Mianowicie 
po raz pierwszy zostały stworzone koedukacyjne grupy damsko-męskie. System ten z ostał stworzony na wzór naszych południowych sąsiadów, Czechów i Słowaków, którzy wiele swoich turniejów rozgrywają właśnie w ten sposób. System taki daje niepowtarzalną szansę zmierzenia się z zupełnie odmiennym stylem gry reprezentowanym przez obie płcie. Panowie zazwyczaj preferują bowiem rozwiązania siłowe, natomiast Panie zgodnie ze swoją naturą starają się grać subtelniej przedkładając technikę nad siłę. W systemie takim na podstawie klasyfikacji generalnej wyodrębniane są i osobno nagradzane dwie standardowe kategorie - pań oraz panów.
 
Drugą bardzo istotną innowacją było użycie do gry zupełnie nowych piłeczek. Po raz pierwszy w Polsce zostały bowiem użyte piłeczki włoskiego producenta, które zdaniem wszystkich zawodników są prawdopodobnie najlepszymi piłkami, którymi mieli oni kiedykolwiek okazję grać. Charakteryzują się one bardzo dużą odpornością, czego dowodem jest to, że w trakcie rozgrywek tylko kilka z nich uległo zniszczeniu, a także doskonałą dynamiką i świetnym, wyrazistym brzmieniem, co w przypadku showdowna jest szalenie istotne.
 
Ostatnią ważną kwestią wyróżniającą miniony turniej, była obecność trójki nowych, początkujących sędziów. Nikola, Mateusz oraz Zbigniew po krótkim przeszkoleniu przez obecną na turnieju kadrę sędziowską bez wahania chwycili w ręce protokoły sędziowskie i pod czujnym okiem doświadczonych sędziów przystąpili do tego niezmiernie trudnego zadania, jakim jest sędziowanie. Ich zapał i entuzjazm pozwalają mieć nadzieję, że w przyszłości szeregi polskich showdownowych arbitrów zasilą nowe osoby.
 
Relacjonując pierwszy w tym roku ligowy turniej nie można nie wspomnieć o wyjątkowej atmosferze towarzyszącej tradycyjnie rozgrywkom. Uczestnicy spotkania postanowili, bowiem kolejny raz wznieść na niemożliwy wydawałoby się poziom, wzajemną życzliwość serdeczność i koleżeństwo. Podczas trwania całego turnieju od pierwszych chwil do ostatnich pożegnań hotel Akor stał się na krótką chwilę oazą śmiechu i radości. To trzeba przeżyć, aby móc w to uwierzyć. Niesamowitym jest to, że nawet podczas najbardziej zaciekłych meczów zawodnicy uśmiechali się do siebie i nawet przegrywając cieszyli się z możliwości gry z kimś lepszym. Należy, bowiem pamiętać, że nazwa projektu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów, to nie jest pusty slogan. Faktycznie tak jest. Polska Liga Showdown obok niewątpliwego waloru, jakim jest podnoszenie poziomu gry ma także zadanie, może i ważniejsze, dać szansę wszystkim zainteresowanym osobom przeżyć we wspaniałej atmosferze prawdziwe sportowe emocje i po prostu bawić się showdownem.
 
Podium w kategorii kobiet:
1 – Berczyńska Emilia – KSN Łuczniczka Bydgoszcz
2 – Ćwiek Ewa – Podkarpacie Przemyśl
3 – Janakowska Teresa – KSN Łuczniczka Bydgoszcz
 
Podium w kategorii mężczyzn:
1 – Dołasiński Sylwester – KSN Łuczniczka Bydgoszcz
2 – Skąpski Łukasz – KSN Łuczniczka Bydgoszcz
3 – Kuźniar Daniel – KSN Łuczniczka Bydgoszcz
 
Organizatorem projektu jest Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "ŁUCZNICZKA" w Bydgoszczy, a dofinansowany jest on ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z konkursu 1/2019 pn. „Kierunek Aktywność”.
 
Gratulujemy zajętych miejsc. Dziękujemy za udział w turnieju i zapraszamy na następne.
Zarząd KSN Łuczniczka