rywalizacja zawodników

Na zawodach, które zorganizował KSN Łuczniczka Bydgoszcz, przebywało i startowało 40 zawodników, którzy mieli do pokonania dwa dystanse - 5 i 8 kilometrów. Zawodnicy rywalizowali w kategorii B1 (niewidomi) i B2 (słabowidzący) kobiet i mężczyzn.

Debiuty zaliczyli Michał Majchrzak z Bochni i Adam Kruczkowski z Bydgoszczy. Obydwaj górskie trasy pokonali ze swoimi przewodnikami.

Wybuch pandemii nie miał wpływu na termin spotkania osób niewidomych i niedowidzących na zawodach w Szklarskiej Porębie.
- Zawsze spotykaliśmy się latem, w drugiej połowie lipca i w tym samym miejscu - tłumaczy Georgina Myler, wiceprezes KSN Łuczniczka Bydgoszcz i organizatorka imprezy w Karkonoszach. - Tak więc nic nam się w tym wypadku nie opóźniło, ani nie przyspieszyło. To nasz standardowy termin.

Jedno jednak się zmieniło - pogoda.

- Zawsze tu padało, prawie co drugi dzień, a teraz mieliśmy ładną słoneczną pogodę. Gdy startowaliśmy, to były najcieplejsze dni podczas naszego pobytu - dodaje G. Myler.

Cel tego obozu był jasny - aktywizacja środowiska.

- Chodzi o upowszechnienie tej dyscypliny sportu, albo jak kto woli rekreacji. Wszystkie nasze działania zmierzają do aktywizacji środowiska, żeby osoby niewidome, czy słabowidzące wyszły z domu, na powietrze - tłumaczy organizatorka. - A nordic walking jest dla osoby w każdym wieku, od młodego po starszego. Idąc z kijkami uruchamiamy bardzo dużo mięśni, nie tylko nogi, jak w wypadku biegu. W trakcie rywalizacji niewidomi idą z przewodnikami, niedowidzący albo "na głos", albo umawiają się "na jaskrawą koszulkę".

Do Szklarskiej Poręby zjechali miłośnicy nordic walking z całej Polski. W Karkonosze uczestnicy dotarli m.in. z Bartoszyc, Białej Podlaskiej, Białegostoku, Bochni, Brus, Bydgoszczy, Czerska, Dąbrowy Chełmińskiej, Kielc, Warszawy.

- Chętnych było więcej niż miejsc . Część uczestników zjechała do Szklarskiej Poręby niejako na trening przed mistrzostwami Polski, które odbędą się w Bydgoszczy - podkreśla Georgina Myler.

Rywalizacja na 5 km w bydgoskim Myślęcinku odbędzie się w dniach 18-20 września. Organizatorem imprezy na zlecenie stowarzyszenia Cross będzie także KSN Łuczniczka Bydgoszcz. Finansowanie również ze środków PFRON-u.

- O medale powalczy wtedy ok. 40 osób. Zawody rangi mistrzowskiej są już takimi, na które przyjeżdża czołówka. To już będą naprawdę tzw. ścigacze, którzy walczą i intensywnie chodzą - podsumowuje Georgina Myler z bydgoskiego klubu.

 

foto galeria link