14 sierpnia 2021 (sobota) w godzinach wieczornych na ulicach w centrum Płocka odbyły się mistrzostwa Polski w biegu na 5 kilometrów osób niewidomych i niedowidzących. Świetnie wypadli w nim zawodnicy reprezentujący KSN Łuczniczka Bydgoszcz. Wystartowało ich dziewięciu i zajęli siedem z dziewięciu miejsc na podium.
Ta impreza dla zawodników z dysfunkcją wzroku odbyła się w zastępstwie Biegu pamięci Waldemara Kikolskiego w Łapach, wielokrotnego maratończyka igrzysk paraolimpijskich, który po powrocie z Pekinu zginął w wypadku samochodowym.
Co roku bieg ten odbywa się na początku kwietnia, tym razem z powodu pandemii został on odwołany i przeniesiony na sierpień do Płocka.
Rywalizacja niewidomych i słabowidzących sportowców odbyła się w ramach VI Międzynarodowego Biegu Obrońców Płocka 1920. W biegu głównym dystans wynosił 10 km, niewidomi mieli do pokonania 5 km.
Organizatorem było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross”.
Zawody dofinansowane zostały przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji projektu ”Wspólny start 2020” oraz przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Celem takich imprez, nie tylko biegowych, było i jest krzewienie sportu i kultury fizycznej wśród osób z dysfunkcją wzroku, popieranie sportowego współzawodnictwa, podnoszenie kwalifikacji sportowych wśród zawodników.
Zawodnicy , przewodnicy i trenerzy oraz osoby współorganizujące tę imprezę zameldowane były w ośrodku "Mazowsze" w Soczewce niedaleko Płocka. Uczestnicy na bieg i z powrotem do miejsca zakwaterowania przewiezieni zostali specjalnym busem.
Start i meta usytuowane były na deptaku w połowie ul. Tumskiej przy Muzeum Mazowieckim. Tam też znajduje się stojąca figura Miri Zimińskiej-Sygietyńskiej, współzałożycielki i dyrektorki Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Wielu uczestników sportowej rywalizacji wróciło do domów z pamiątkowym zdjęciem u boku tej słynnej płocczanki.
Bieg rozpoczął się o godz. 20.00. Po jego ukończeniu uczestnicy do Soczewki dotarli przed godz. 22.00. Zatem kolację spożywano o nietypowej godzinie jak dla sportowców.
Przed posiłkiem odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia rywalizacji i uhonorowanie zawodników, którzy stanęli na podium w trzech kategoriach startowych.
Warto podkreślić, że siedem z dziewięciu miejsc na podium zajęli biegacze Pomorsko-Kujawskiego Klubu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Łuczniczka w Bydgoszczy.
Krzysztof Badowski, wiceprezes Stowarzyszenia Cross w Warszawie, w którego gestii są biegi, a jednocześnie dyrektor bydgoskiego klubu, który sam wziął udział w tym biegu, tak komentuje jego przebieg:
- Trasa trudna technicznie, wymagająca, ale ze względu na to, że nie ma zbyt dużo biegów ulicznych w Polsce, musieliśmy przystać na rozegranie tej w takim miejscu, aby znowu nie przekładać tych mistrzostw. Jako dyrektor KSN Łuczniczka Bydgoszcz muszę podkreślić bardzo dobry start naszych zawodników, podopiecznych Tomasza Chmurzyńskiego. Jego trzyletnia praca z zawodnikami dała wyniki w postaci siedmiu z dziewięciu medali mistrzostw Polski na tym dystansie. Po wielu latach KSN Łuczniczka stała się największym ośrodkiem szkolącym biegaczy niewidomych w Polsce. Duża w tym zasługa trenera Chmurzyńskiego, który maksymalnie zaangażował się w powstanie tego ośrodka. W tej chwili Sebastian Greń jest najlepszym biegaczem całkowicie niewidomym uprawiającym biegi długodystansowe. Żeby dojść do takiego poziomu wymaga to ciężkiej pracy treningowo-logistycznej i współpracy z przewodnikiem - podsumowuje Krzysztof Badowski.
Dodajmy, że Sebastianowi Greniowi na trasie w Płocku (ale także podczas treningów w Bydgoszczy) towarzyszył jako przewodnik Andrzej Kiełczyński, a z Dariuszem Cholewczyńskim pobiegł Radosław Kwiatkowski.
Mistrzostwa Polski osób niewidomych i słabowidzących w biegu na 5 km (Płock, 14.08.2021):
MĘŻCZYŹNI T11 (niewidomi)
- Mariusz Zacheja (Syrenka Warszawa),
- Sebastian Greń (KSN Łuczniczka Bydgoszcz),
- Dariusz Cholewczyński (KSN Łuczniczka Bydgoszcz);
KOBIETY T12 (niedowidzące)
- Marta Stramek (KSN Łuczniczka Bydgoszcz),
- Katarzyna Tomczak (KSN Łuczniczka Bydgoszcz),
- Ewa Chmurzyńska (KSN Łuczniczka Bydgoszcz);
MĘŻCZYŹNI T12 (niedowidzący)
- Mariusz Mazur (Skorpion Polkowice),
- Tomasz Chmurzyński (KSN Łuczniczka Bydgoszcz),
- Kacper Jażdżewski (KSN Łuczniczka Bydgoszcz).