Pod powyższą nazwą kryje się sześć turniejów showdown w formule Grand Prix o randze Pucharu Polski dla osób niewidomych i słabowidzących, których celem jest wyłonienie najlepszych graczy uprawiających ten sport w całym kraju.
Zawody odbędą się cztery razy w Bydgoszczy oraz po jednym razie we Wrocławiu i Olsztynie. Na każdym z turniejów będzie określona ilość punktów do zdobycia. Liczba zdobytych punktów we wszystkich turniejach z cyklu sumuje się. Na jej podstawie wyłoniony zostanie indywidualny oraz drużynowy zdobywca Pucharu Polski.
Celem projektu jest wzrost aktywności sportowej osób z dysfunkcją wzroku, jak również wzrost ich ogólnej sprawności fizycznej, a także podniesienie klas sportowych oraz wzrost aktywności życiowej i społecznej osób uprawiających showdown.
Showdown jest dyscypliną stworzoną dla osób z dysfunkcją wzroku. Często mylnie zwany tenisem stołowym dla niewidomych. Swym wyglądem i ogólnymi zasadami przypomina jednak bardziej grę cymbergaj.
W grze bierze udział dwóch graczy. Mają oni na oczach nieprzeźroczyste gogle, wyrównujące szanse między zawodnikami słabowidzącymi, a tymi zupełnie niewidomymi. Gracze mają na rękach specjalne, ochronne rękawice. Gra toczy się na prostokątnym stole otoczonym bandami, na którego krótszych bandach znajdują się bramki, a na środku ekran. Gra prowadzona jest przy użyciu rakietek i piłki dźwiękowej. Celem gry jest przetoczyć piłkę pod ekranem na przeciwległy koniec stołu, uderzając rakietką tak, by piłka wpadła do bramki przeciwnika, którego zadaniem jest temu zapobiec. Za każdego gola przyznawane są dwa punkty. Jeden punkt można stracić m. in. w przypadku, gdy zawodnik uderzy piłką o ekran, lub gdy sprawi on, że piłka po uderzeniu wypadnie po za obszar gry. Set można wygrać uzyskując jedenaście punktów, przy zachowaniu przewagi dwóch punktów względem przeciwnika. Zwycięstwo w meczu uzyskuje się, wygrywając przynajmniej dwa sety z trzech w tradycyjnych rozgrywkach lub trzy z pięciu w przypadku np. finałowego meczu Mistrzostw Kraju.
Terminy turniejów:
Wszelkie dodatkowe informacje na temat projektu można uzyskać u koordynatora zawodów Łukasza Skąpskiego, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 667 555 572.
Regulamin - Showdown nie tylko dla mistrzów 2016
Serdecznie zapraszamy! Zarząd KSN Łuczniczka.
Projekt „SHOWDOWN NIE TYLKO DLA MISTRZÓW 2016” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach 24 konkursu o zlecenie realizacji zadań (w formie wsparcia) w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.