roilap_projektu
 
W terminie 23-26.05.2019 w gościnnych murach bydgoskiego hotelu Akor odbyło się drugie spotkanie z cyklu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 - Polska Liga Showdown. Powiedzieć o tym turnieju, że obfitował on w niesamowite emocje, to właściwie nic nie powiedzieć. Wspaniała, zacięta walka od pierwszych turniejowych rozgrywek do ostatniego gwizdka, wysoki poziom rywalizacji sportowej oraz atmosfera koleżeństwa i serdeczności wypełniająca wszystkie zakamarki hotelu to opis oddający bardziej klimat tego spotkania. Jednak po kolei...
 
Turniej zaczął się tradycyjnie w czwartek. Zawodnicy pojawiający się w hotelu zadawali dwa pytania: "Gdzie jest mój pokój?" i zaraz po tym: "Gdzie są stoły do gry?". I od tego momentu eter zaczął wypełniać charakterystyczny dźwięk piłek do showdown. A trzeba powiedzieć, że jest on jedyny w swoim rodzaju i nie można go pomylić z niczym innym. Pierwszy dzień to już tradycyjnie treningi oraz sprawdzanie sprzętu oraz akustyki sal.
Turniejowe rozgrywki rozpoczęły się w piątek rano. Od pierwszych meczów dla wszystkich zawodników stało się jasne, że to nie będzie łatwy turniej. Już pierwsze mecze okazały się być bardzo wyrównane i w większości przypadków rozstrzygały się dopiero w tie-break-u. Wysoki poziom rywalizacji sportowej utrzymał się do końca rozgrywek.
 
Bezsprzecznie najbardziej widowiskowym spotkaniem turnieju okazał się jednak mecz o miejsce trzecie w kategorii kobiet pomiędzy Patrycją Kaza reprezentującą UKS Syrenka Warszawa, a Moniką Szwałek reprezentantką UKS Niewidomych Sprint Wrocław. Pierwszy set wygrany przez Patrycję oraz jej przewaga w drugim secie wynosząca 6 punktów przy wyniku 9 do 3 w przekonaniu widzów nie dawały Monice najmniejszych szans na sukces. Monika postanowiła jednak udowodnić, że w sporcie możliwe jest niemal wszystko. Po brawurowej walce wygrała ona, bowiem drugiego seta. Trzeci, ostatni set to było już widowisko na najwyższym światowym poziomie. Dziewczęta walczyły o każdy punkt i do samego końca trzymały wszystkich w napięciu. Mecz ostatecznie wygrała Monika, ale Patrycja, mimo niewielkiego doświadczenia i młodego wieku nie ustępowała na krok poziomem gry, swojej bardziej doświadczonej rywalce. Mecz ten, jak i wiele innych rozegranych w trakcie ostatniego turnieju udowodniły kolejny raz, że Polska Liga Showdown bezsprzecznie stała się kuźnią nowych showdownowych talentów w naszym kraju.
Wybrane mecze można było śledzić na bieżąco dzięki transmisjom online realizowanym przez Mikołaja Rotnickiego - prywatnie miłośnika showdown, a zawodowo specjalisty do spraw dostępności dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Od 2017 r. wykorzystując najnowsze technologie realizuje on, bowiem transmisje z różnych krajowych, a nawet międzynarodowych rozgrywek.
 
Nagrania binauralne to pierwsza z tych technologii. Pozwalają one zarejestrować dźwięk trójwymiarowy w zwykłej ścieżce stereo. 
Nagrywanie w taki sposób meczów showdowna - którego głównym wyrazem jest przecież dźwięk, umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku przy pomocy zwykłych słuchawek ich odsłuch. Wrażenia są takie, jakby się stało przy stole.
Kolejną technologią, wykorzystywaną przez mikołaja, pozwalającą na pokazanie Showdowna w nowym ujęciu jest technologia nagrań wideo 360° - tzw. nagrań sferycznych Nagrania takie realizowane są za pomocą specjalnej kamery 360°. Kamera taka umieszczona jest na specjalnym wysięgniku tuż nad tzw. "ekranem" stołu do showdowna, co dało możliwość rejestracji obrazu rozgrywki na całym stole oraz tego, co dzieje się wokół niego. Dzięki takiej perspektywie widzący kibice uzyskali unikatowe spojrzenie na grę zawodników. Nagrania takie pozwalają też na jeszcze lepszą oraz atrakcyjniejszą promocję Showdowna.
Zapis transmisji na żywo w technologii binauralnej 3D audio oraz nagrania sferyczne 360° można śledzić subskrybując YouTube'owy kanał "Showdown 360" pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCur4AFkMJHkZAszFeYCNblw
 
Relacjonując ostatni ligowy turniej nie można nie wspomnieć o wyjątkowej atmosferze towarzyszącej rozgrywkom. Uczestnicy spotkania postanowili, bowiem kolejny raz wznieść na niemożliwy wydawałoby się poziom, wzajemną życzliwość serdeczność i koleżeństwo. Podczas trwania całego turnieju od pierwszych chwil do ostatnich niedzielnych pożegnań hotel Akor stał się na krótką chwilę oazą śmiechu i radości. To trzeba przeżyć, aby móc w to uwierzyć. Niesamowitym jest to, że nawet podczas najbardziej zaciekłych meczów zawodnicy uśmiechali się do siebie i nawet przegrywając cieszyli się z możliwości gry z kimś lepszym. Należy, bowiem pamiętać, że nazwa projektu Showdown Nie Tylko Dla Mistrzów 2019 to nie jest pusty slogan. Faktycznie tak jest. Polska Liga Showdown obok niewątpliwego waloru, jakim jest podnoszenie poziomu gry ma także zadanie, może i ważniejsze, dać szansę wszystkim zainteresowanym osobom przeżyć we wspaniałej atmosferze prawdziwe sportowe emocje i po prostu bawić się showdownem.
 
Podium w kategorii kobiet:
1 – Bardzik Agnieszka – UKS Laski
2 – Szymonik Angelika – Jutrzenka Częstochowa
3 – Szwałek Monika – UKS Niewidomych Sprint Wrocław
 
Podium w kategorii mężczyzn:
1 – Kisiel Krystian – UKS Niewidomych Sprint Wrocław
2 – Knaź Przemysław – Podkarpacie Przemyśl
3 – Świstek Roland – KSN Łuczniczka Bydgoszcz
 
Dziękujemy za udział w turnieju i zapraszamy na następne.
Zarząd KSN Łuczniczka